Тумба Чебрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба Чебрен
археолошко наоѓалиште
Тумба Чебрен is located in Македонија
Тумба Чебрен
Местоположба на Тумба Чебрен во Македонија
Местоположба 41°7′0″N 21°42′47″E / 41.11667° N; 21.71306° E / 41.11667; 21.71306Координати: 41°7′0″N 21°42′47″E / 41.11667° N; 21.71306° E / 41.11667; 21.71306
Основни податоци
Име Тумба Чебрен
Место Чебрен односно Зовиќ
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба Чебренархеолошко наоѓалиште во историското битолско село Чебрен кое денес потпаѓа во атарот на селото Зовиќ. Претставува населба од римско и доцноантичко време и средниот век. Се наоѓа на околу 3&nbspкм западно од селото Зовиќ, на падините на ритчето Марта, на височинка со надморска височина од околу 550 м. Највисокиот дел од височинката е заграден со одбранбени ѕидови, со простор од 700 м² кој ја означува населбата од римскиот период. Населбата од доцноантичкото време зафаќа простор од 2,4 хектари и е оградена со импозантни одбранбени ѕидови од јужната страна. Егзистирала сè до паѓањето под турска власт, по што е сведена на манастирски комплекс, ограден од трет ѕид кој само се насетува на теренот. Во неговите рамки се населбата, Чебренскиот манастир со црквите „Св. Димитриј“ и „Св. Спас“. Целиот комплекс зафаќа површина од 27 хектари, која од три страни (јужната, западната и северната) е заокружена со Црна Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]