Тумба (Горно Агларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′4″N 21°28′35″E / 41.08444° СГШ; 21.47639° ИГД / 41.08444; 21.47639Координати: 41°5′4″N 21°28′35″E / 41.08444° СГШ; 21.47639° ИГД / 41.08444; 21.47639
Основни податоци
Име Тумба
Место Горно Агларци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во битолското село Горно Агларци. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на оддалеченост од околу 700 m западно од селото и на околу 500 m источно од Црна Река, каде во рамнината се издига блага височинка со кружна основа во пречник од 90 m. По површината на тумбата се среќаваат фрагменти од керамички садови, куглички за праќа, орудија од камен и сл.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069