Смаилица (Долно Агларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смаилица
археолошко наоѓалиште
Смаилица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Смаилица
Смаилица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028Координати: 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028
Основни податоци
Име Смаилица
Место Долно Агларци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Смаилица е археолошки локалитет во битолското село Долно Агларци. Локалитетот претставува населба и некропола од среден век. Се наоѓа на 1 km северно од селото, каде во нива на локален жител, при обработувањето на земјата биле откриени керамички садови и ѕидови градени од камен и кал. Исто така, била откриена и плоча на која имало врежан крст.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069