Тумба (Бач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 40°55′59″N 21°34′0″E / 40.93306° N; 21.56667° E / 40.93306; 21.56667Координати: 40°55′59″N 21°34′0″E / 40.93306° N; 21.56667° E / 40.93306; 21.56667
Основни податоци
Име Тумба
Место Бач
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Бач. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа во рамнината, северно од селото. Наоѓалиштето има мали димензии, а на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069