Шуплевец (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шуплевец
археолошко наоѓалиште
Шуплевец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шуплевец
Шуплевец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Шуплевец
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шуплевец е археолошки локалитет во битолското село Суводол. Локалитетот претставува населба од енеолитско време. Се наоѓа на 2,5 km северно од селото, од левата страна на патот Битола-Маково, на издолжен рид со стрмни и тешко пристапни страни кои на северниот крај се издигаат благо кон ридот. Во 1958 и 1971 година се вршени сондажни (контролни) ископувања со кои е утвр¬ден културен слој со два хоризонта на живеење. Многубројниот археолошки материјал, особено керамичкиот, покажал дека се работи за остатоци од населба од времето на енеолитот. Откривањето на населбата е големо дотолку што според неа, а и според населбата Бакарно Гумно во Прилепско, енеолитот во Пелагонија е издвоен како посебна културна група наречена Шуплевец-Бакарно Гумно. Ридот подолго време бил користен како каменолом со што населбата е целосно уништена. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069