Манастирец (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирец
археолошко наоѓалиште
Манастирец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирец
Манастирец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Манастирец
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирец е археолошки локалитет во битолското село Суводол. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Била откриена во 1931-1933 година во месноста Сланец. Црквата има трикорабна диспозиција, со по седум пиластри на масивните ѕидови на стилобатите, најдени во положба in situ. Централниот кораб на источната страна завршува со длабока апсида. На западниот крај црквата има нартекс и егзонартекс со пастофории и анекси на северната страна. Подовите биле обложени со мозаици. Објектот е подигнат во V - VI век како гробишен, на работ на античката населба. Компартиментите со низа простории откриени северно од базиликата служеле за фунерални обреди и свечени вечери - агапае, што се приредувале на годишнината од страдањето на маченикот. Гробните структури и наодите во нив, откриени околу базиликата, укажуваат на фактот дека по нејзиното страдање таа била обновена во текот на IX - X век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069