Пешта (Старавина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Пешта во Старавина.jpg

Поглед на наоѓалиштето

Карта

Местоположба 41°05′30″N 21°44′25″E / 41.09167° СГШ; 21.74028° ИГД / 41.09167; 21.74028Координати: 41°05′30″N 21°44′25″E / 41.09167° СГШ; 21.74028° ИГД / 41.09167; 21.74028
Основни податоци
Место Старавина
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пешта или Градиштеархеолошко наоѓалиште и тврдина во близина на селото Старавина.

Опис[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско и доцноантичко време.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според некои докази, Пешта потекнува од периодот на владеењето на античкомакедонските владетели, поточно од IV век п.н.е. На местото постоел и град кој е поврзан со преданието дека тоа е родното место на кралот Филип II, имајќи го предвид историскиот податок дека тој слегол од планините и потоа ја изградил престолнината Пела, а најблискиот планински масив северозападно од Пела оној во мариовскиот крај. Во отоманскиот период, тврдината Пешта е местото каде што се засолниле жителите на мариовските села по враќањето на Калеш Анѓа и во неа останале под опсада десет години. По Мариовско-прилепската буна од 1564-1565 година, тврдината ја изгубила својата оригинална намена. Денес, тврдината е разрушена, што во голема мера се должи на бомбардирањето во текот на Првата светска војна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. „Макриевска, О. (2014). „Експертски извештај за историските знаменитости во општина Новаци“. Проект „Жива историја — жива природа. стр. 32-33.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]