Старо Село (Добровени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 21°37′0″E / 40.96639° СГШ; 21.61667° ИГД / 40.96639; 21.61667Координати: 40°57′59″N 21°37′0″E / 40.96639° СГШ; 21.61667° ИГД / 40.96639; 21.61667
Основни податоци
Име Старо Село
Место Добровени
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село е археолошки локалитет во битолското село Добровени. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на десната страна на Староселска Река, во нива на локален селанец, каде по секое орање, на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069