Тумба (Новаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′30″N 21°27′21″E / 41.04167° СГШ; 21.45583° ИГД / 41.04167; 21.45583Координати: 41°2′30″N 21°27′21″E / 41.04167° СГШ; 21.45583° ИГД / 41.04167; 21.45583
Основни податоци
Име Тумба
Место Новаци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба или Селски Гробишта е археолошки локалитет во битолското село Новаци. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на 500 m северно од селото, веднаш до левата страна на патот за Добромири. Тумбата има средна големина, со зачувана височина од 6 m и неправилна кружна основа. Во Првата светска војна при копањето на ровови се направени значителни оштетувања, а во поново време тука се лоцирани селските гробишта. По површината може да се сретнат многубројни фрагменти од керамички садови и орудија од камен. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069