Вакафско Место (Градешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вакафско Место
археолошко наоѓалиште
Вакафско Место is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вакафско Место
Вакафско Место
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° СГШ; 21.76306° ИГД / 41.08500; 21.76306Координати: 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° СГШ; 21.76306° ИГД / 41.08500; 21.76306
Основни податоци
Име Вакафско Место
Место Градешница
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вакафско Место е археолошки локалитет во битолското село Градешница. Локалитетот претставува и некропола од хеленистичко време. Се наоѓа во правец на античката населба Кале, на јужната падина над селото, каде во ниви на локални жители се откриени повеќе гробови, а во нив гробни прилози: теракоти, златен накит, една ситула и др. Денес се гледаат гробови покриени со монолитни камени плочи од шкрилец, од кои на една има грчки натпис. На оваа локација, во поново време, е изградена црквата „Св. Никола“. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Белград, во Музејот на Македонија во Скопје и во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069