Бројанец (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бројанец
археолошко наоѓалиште
Бројанец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бројанец
Бројанец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Бројанец
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бројанец е археолошки локалитет во битолското село Суводол. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 1,5 km северно од селото, лево од новиот пат за Маково, каде на една од падините на Селечка Планина во 1983 година е извршено сондажно истражување при што се откриени темели од помала црква градена од камен со кал. Објектот е делумно оштетен. Во непосредната близина е најдена бронзена монета. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069