Џепен (Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џепен
археолошко наоѓалиште
Џепен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Џепен
Џепен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667Координати: 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667
Основни податоци
Име Џепен
Место Брод
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Џепен — археолошко наоѓалиште во битолското село Брод. Претставува населба од железно време. Се наоѓа 1,5 км североисточно од селото, на брдото наречено Стрмен Рид, кота 820, кој доминира над долината на Црна Река, каде на површината на широкото зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069