Дабица (Живојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дабица
археолошко наоѓалиште
Дабица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дабица
Дабица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000Координати: 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000
Основни податоци
Име Дабица
Место Живојно
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дабица е археолошки локалитет во битолското село Живојно. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 1 km јужно од селото и на околу 500 m оддалеченост од локалитетот Влаку, каде по површината на нивите има фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069