Ума (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ума is located in Македонија
Ума
Местоположба на Ума во Македонија
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Умаархеолошко наоѓалиште во битолското село Суводол. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 500 м источно од селото, во непосредната близина на браната од Суводолското Езеро, каде во 1977 година Заводот и музеј од Битола и Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата извршиле заштитно сондажно ископување со кое се откриени остатоци од објект граден од камен и кал и многубројни фрагменти од керамички садови, како и две бронзени монети ковани во Стоби. Денес наоѓалиштето е потопено од водите на езерото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069