Кале (Долно Орехово)

Координати: 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167
Основни податоци
Место Долно Орехово
Општина Новаци
ТипПериод доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Кале археолошко наоѓалиште во битолското село Долно Орехово. Претставува градиште - кастел и некропола од доцната антика и среден век .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069