Римски Гробишта (Маково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Македонија
Римски Гробишта
Местоположба на Римски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°7′6″N 21°36′33″E / 41.11833° N; 21.60917° E / 41.11833; 21.60917Координати: 41°7′6″N 21°36′33″E / 41.11833° N; 21.60917° E / 41.11833; 21.60917
Основни податоци
Име Римски Гробишта
Место Маково
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Римски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во битолското село Маково. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069