Арбасиновец (Биљаник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбасиновец
археолошко наоѓалиште
Арбасиновец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арбасиновец
Арбасиновец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000Координати: 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000
Основни податоци
Име Арбасиновец
Место Биљаник
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арбасиновец е археолошки локалитет во битолското село Биљаник. Локалитетот претставува тумул од железно време. Се наоѓа северозападно од селото, до патот за селото Новаци, каде на површината се наоѓаат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069