Најденка (Орле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најденка
археолошко наоѓалиште
Најденка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Најденка
Најденка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′53″N 21°36′46″E / 41.14806° СГШ; 21.61278° ИГД / 41.14806; 21.61278Координати: 41°8′53″N 21°36′46″E / 41.14806° СГШ; 21.61278° ИГД / 41.14806; 21.61278
Основни податоци
Име Најденка
Место Орле
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Најденка е археолошки локалитет во битолското село Орле. Локалитетот претставува некропола од железното време. Се наоѓа на околу 700 m североисточно од селото, во приватна нива, каде сопственикот вадејќи плочи за селскиот мост, во 1975 година открил гроб од монолитни камени плочи и во него гробни прилози: керамички сад и накит од бронза (фибула во вид на очила). Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069