Батаци (Далбеговци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Батаци
археолошко наоѓалиште
Батаци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Батаци
Батаци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417Координати: 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417
Основни податоци
Име Батаци
Место Далбеговци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Батаци е археолошки локалитет во битолското село Далбеговци. Локалитетот претставува и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 1,5 km југоисточно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени камени плочи и тегули од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069