Тумби (Рибарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумби
археолошко наоѓалиште
Тумби is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумби
Тумби
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806Координати: 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806
Основни податоци
Име Тумби
Место Рибарци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумби е археолошки локалитет во битолското село Рибарци. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на северозападната периферија на селото, каде се забележуваат пет тумби наредени блиску една до друга, со пречник што се движи од 60 до 80 метри и зачувана височина од околу 2 метри, со исклучок на една која е малку повисока (2,50 m). На сите пет тумби по површината има множество фрагменти од керамички садови и парчиња од куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069