Марта (Чебрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марта
археолошко наоѓалиште
Марта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Марта
Марта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′0″N 21°42′47″E / 41.11667° СГШ; 21.71306° ИГД / 41.11667; 21.71306Координати: 41°7′0″N 21°42′47″E / 41.11667° СГШ; 21.71306° ИГД / 41.11667; 21.71306
Основни податоци
Име Марта
Место Чебрен односно Зовиќ
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Марта е археолошки локалитет во историското битолско село Чебрен кое денес потпаѓа во атарот на селото Зовиќ. Локалитетот претставува некропола од железното време. Бил откриен случајно во 1963 година при обиколка на теренот, каде биле затекнати два скоро отворени гробови од масивни монолитни плочи - цисти. Во едниот гроб е најден сад со боени орнаменти, а во другиот дел од железно копје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069