Грдилово (Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грдилово
археолошко наоѓалиште
Грдилово is located in Македонија
Грдилово
Местоположба на Грдилово во Македонија
Местоположба 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° N; 21.56667° E / 40.95000; 21.56667Координати: 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° N; 21.56667° E / 40.95000; 21.56667
Основни податоци
Место Брод
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грдилово — археолошко наоѓалиште во битолското село Брод. Претставува населба од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069