Влаку (Живојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влаку
археолошко наоѓалиште
Влаку is located in Археолошки локалитет во Македонија
Влаку
Влаку
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000Координати: 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000
Основни податоци
Име Влаку
Место Живојно
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Влаку е археолошки локалитет во битолското село Живојно. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на зарамнетата тераса, оддалечена 1 km јужно од селото, која косо се спушта кон север, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови. Во 1972 година било извршено пробно сондажно ископување. По површината има повеќе вдлабнувања настанати од пропаѓање на земјата поради присуство на рударски окна за копање на јаглен. Наодите се наоѓаат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069