Ѓорчева Воденица (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорчева Воденица
археолошко наоѓалиште
Ѓорчева Воденица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓорчева Воденица
Ѓорчева Воденица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Ѓорчева Воденица
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓорчева Воденица е археолошки локалитет во битолското село Суводол. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 km западно од селото, каде Заводот и музеј од Битола извршил заштитно истражување при што е откриен објект граден од камен и кал. Најдени се многубројни фрагменти од керамички садови и друг материјал. Денес локалитетот е потопен од водите на Суводолското Езеро.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069