Марково Кале (Скочивир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марково Кале
археолошко наоѓалиште
Марково Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Марково Кале
Марково Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000Координати: 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000
Основни податоци
Име Марково Кале
Место Скочивир
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Марково Кале е археолошки локалитет во битолското село Скочивир. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на 2,3 km југоисточно од селото, на импозантен рид (кота 1.106) што се издига на десниот брег на Црна Река, пред влезот во кањонот. На зарамнетиот врв се наоѓаат остатоци од утврдување и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069