Маркоица (Градешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркоица
археолошко наоѓалиште
Маркоица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Маркоица
Маркоица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° СГШ; 21.76306° ИГД / 41.08500; 21.76306Координати: 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° СГШ; 21.76306° ИГД / 41.08500; 21.76306
Основни податоци
Име Маркоица
Место Градешница
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маркоица е археолошки локалитет во битолското село Градешница. Локалитетот претставува и некропола од римско време. Се наоѓа на блага падина во непосредната близина на селото, каде селаните откриле повеќе гробови градени од камени плочи. На една плоча, која се чува во Заводот и музеј во Битола, има грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069