Тумба Гробишта (Долно Агларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба Гробишта
археолошко наоѓалиште
Тумба Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба Гробишта
Тумба Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028Координати: 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028
Основни податоци
Име Тумба Гробишта
Место Долно Агларци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба Гробишта е археолошки локалитет во битолското село Долно Агларци. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на 500 m северно од селото и на околу 700 m источно од Црна Река. На површината што зафаќа простор од 50 x 70 m се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови. Во центарот на тумбата има плоча, вертикално забиена, со димензии од 1,25 x 0,33 x 0,21 m, на која на едната страна е врежан крст. Над крстот има полукруг, а лево и десно по едно мало крвче, а под нив правоаголна вдлабена површина и во неа врежан крст.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069