Долна Тумба (Долно Агларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Тумба
археолошко наоѓалиште
Долна Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долна Тумба
Долна Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028Координати: 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028
Основни податоци
Име Долна Тумба
Место Долно Агларци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долна Тумба е археолошки локалитет во битолското село Долно Агларци. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа во рамнината оддалечена околу 700 m западно од селото и на 500 m источно од Црна Река. На површината има многубројни фрагменти од неолитска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069