Браилово (Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браилово
археолошко наоѓалиште
Браилово is located in Археолошки локалитет во Македонија
Браилово
Браилово
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667Координати: 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667
Основни податоци
Име Браилово
Место Брод
Општина Новаци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Браилово — археолошко наоѓалиште во битолското село Брод. Претставува утврдување од доцноантичко време. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069