Бртви (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бртви
археолошко наоѓалиште
Бртви is located in Македонија
Бртви
Местоположба на Бртви во Македонија
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° N; 21.53444° E / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° N; 21.53444° E / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Бртви
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бртвиархеолошко наоѓалиште во битолското село Суводол. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 500 м североисточно од селото, лево од стариот пат за селото Маково (сега потопен од акумулационото езеро), каде во 1977 година Заводот и музеј од Битола и Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата од Скопје извршиле заштитно ископување при што се откриени темели од објекти градени од камен и кал. Најдени се фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, како и сребрена монета од Валенс. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069