Градиште (Биљаник)

Координати: 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000
Основни податоци
Место Биљаник
Општина Новаци
Тип

 утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Биљаник. Претставува утврдување од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069