Бел Камен (Живојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел Камен
археолошко наоѓалиште
Бел Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бел Камен
Бел Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000Координати: 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000
Основни податоци
Име Бел Камен
Место Живојно
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бел Камен (локално: Бели Каменови) е археолошки локалитет во битолското село Живојно. Локалитетот претставува некропола од железно време. Случајно е откриен во 1956 година кога локален жител во својата нива откопал две гробници - цисти. Нивата се наоѓа на една пространа падина која постепено се спушта кон малата река Здравица, а е оддалечена 1,5 km јужно од селото и недалеку од границата со Грција. Истата година е извршено заштитно ископување при што е откриен уште еден гроб со прилози од керамички садови, копје и нож од железо и накит од бронза. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069