Брнички Поток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брнички Поток
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Novaci Municipality.svg Новаци
Физички особености
Извор 
 • местоСелечка Планина
Устие 
 • место
Црна Река
 • координати
41°4′53″N 21°40′6″E / 41.08139° СГШ; 21.66833° ИГД / 41.08139; 21.66833Координати: 41°4′53″N 21°40′6″E / 41.08139° СГШ; 21.66833° ИГД / 41.08139; 21.66833
Особености на сливот
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море

Брнички Поток — поток во јужна Македонија, притока на Црна Река.[1]

Тече низ селото Брник, во битолскиот дел на областа Мариово и се влева во Црна Река. Извира на Селечка Планина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 15. ISBN 978-9989-2117-6-8.