Општина Долна Бањица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Долна Бањица.
Општина Долна Бањица
денес дел од Општина Гостивар
Dolna Banjica 03.JPG

Куќи во Долна Бањица

Општи податоци
Седиште Долна Бањица
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 9.467[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Долна Бањица — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината била населбата Долна Бањица.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Долна Бањица спаѓале следниве села: Горна Бањица, Горна Ѓоновица, Долна Бањица, Долна Ѓоновица, Митрој Крсти, Симница и Сушица.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Долна Бањица има 9.467 жители, од кои:[1]

националност број
Македонци 1.567
Албанци 4.743
Турци 2.767
Роми 324
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
останати 61

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 април 2019. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]