Општина Ростуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Ростуше.
Општина Ростуша
денес дел од Општина Маврово и Ростуше

Некогашно општинско седиште

Грб на Општина Ростуша
Грб
Општи податоци
Седиште Ростуша
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 9.451[1] жит.
Населени места
Народности Македонци, Турци, Албанци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Ростушапоранешна рурална општина во Македонија, основана во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Маврови Анови ја создале новата Општина Маврово и Ростуше. Седиште на општината било селото Ростуша.[2]

Територијата на општина се наоѓала во Реканскиот Регион. Најголема река во општината била Радика. Општината се граничела со: Општина Маврови Анови на север, Општина Зајас на исток, Општина Другово на исток и на југ, Општина Дебар и Општина Центар Жупа на југ и со Албанија на запад.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година[1] општината имала 9.451 жител.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000