Ростуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ростуша
Ростуше
Rostusha-Village-Panorama-RMacedonia.jpg

Панорама на село Ростуша

Ростуша се наоѓа во Republic of Macedonia
Ростуша
Местоположба на Ростуша во Македонија
Координати 41°36′36″ СГШ 20°36′00″ ИГД / 
Регион Долна Река
Општина Маврово-Ростуше
Население 872 жит.
Надм. вис. 720 м
Мреж. место Ростуша
Commons-logo.svg Ростуша на Ризницата


Ростуша или Ростушесело во Западна Македонија, во состав на Општина Маврово и Ростуша. Традиционално припаѓа на областа Долна Река.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Традиционална архитектура во Ростуше

Селото Ростуше се наоѓа во областа Долна Река на источните падини на планината Дешат над реката Радика. Селото се наоѓа на надморска височина од 720 m.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 872 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 397
Турци 427
Роми 0
Албанци 41
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 2
Други 5

На најголем дел од населението мајчин јазик му е македонскиот.[2] Најголем дел од населението, 722, се муслимани, а 141 се православни.[2] Поради религиско-политички причини, добар дел од македонското население со исламска вероисповед се изјаснуле како Турци или Албанци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“
цркви

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Грб на поранешната Општина Ростуше.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Локув, ледничко езеро, туристичка атракција

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Нијази Лиманоски - професор по етнологија на Природно-математичкиот факултет во Скопје, директор, главен и одговорен уредник и новинар на радиостаницата во Дебар и др.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Џамија во Ростуше
археолошки локалитети[5]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име popis.
  3. „Поставен крстот на Успенскиот храм во Ростуше“ (на македонски). Бигорски манастир. 15 август 2012. http://bigorski.mk/index.php?content_type=nastani&action=details&record_id=844#. конс. 15 август 2012 г. 
  4. „Цркви“ (на македонски). Дебарско-кичевска епархија. http://www.dke.org.mk/namesnistva/debarsko.asp. конс. 13 февруари 2011 г. 
  5. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]