Сушица (Ростушко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушица
Сушица is located in Македонија
Сушица
Местоположба на Сушица во Македонија
Сушица на интерактивна карта

Координати 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472Координати: 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472
Општина Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07078
Сушица на општинската карта
Сушица во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Сушица во рамките на општината
Commons-logo.svg Сушица на Ризницата

Сушица — раселено село во Општина Маврово и Ростуше, во областа Мала Река, во околината на градот Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Мала Река, на падините на Бистра. Оддалечено е 16 километри источно од градот Дебар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Сушица било село во Реканската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194848—    
195349+2.1%
19610−100.0%
197100.00%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сушица живееле 156 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Сушица имало 192 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Селото е наполно раселено по 1953 година, кога броело само 49 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Сушица немало жители.[4] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 156 192 48 49 0 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

За Сушица се говори дека е најстаро село во мијачкиот крај. Родовите во селото се староседелски доселени од старото село Сушица.[9]

Родови во Сушица се: Веловци, Митровци, Ставревци, Проковци, Коловци, Андоновци, Ѓоргевци, Ефтимовци, Цветковци, Угриновци, Мартиновци, Павлевци, Мијатовци и Јосевци, сите доселени од Старо Сушица.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 263.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рp. 184-185.
  4. 4,0 4,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. Смиљаниќ, Томе ((1925)). Мијаци,Горна Река и Мавровско поле. Српска краљевска академија. стр. стр.93-94. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]