Жужње

Координати: 41°45′11″N 20°37′28″E / 41.75306° СГШ; 20.62444° ИГД / 41.75306; 20.62444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Жужње

Поглед на црквата „Св. Варвара“ во Жужње

Жужње во рамките на Македонија
Жужње
Местоположба на Жужње во Македонија
Жужње на карта

Карта

Координати 41°45′11″N 20°37′28″E / 41.75306° СГШ; 20.62444° ИГД / 41.75306; 20.62444
Општина  Маврово и Ростуше
Население 6 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07035
Надм. вис. 1200 м
Жужње на општинската карта

Атарот на Жужње во рамките на општината
Жужње на Ризницата

Жужње — село во Општина Маврово и Ростуше.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на Длабока река во село Жужње

Жужње — напуштено село во областа Горна Река, на левата страна од Длабока Река. До селото се стигнува пешки или со коњ, преку широка замјена патека од соседното Нистрово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Журне се води како чисто албанско село од мешана (муслиманска и православна) вероисповед во Реканската каза на Дебарскиот санџак со 58 куќи.[2]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948122—    
1953127+4.1%
1961132+3.9%
1971175+32.6%
198172−58.9%
ГодинаНас.±%
19913−95.8%
19944+33.3%
20028+100.0%
20216−25.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Албанци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 8 жители, сите Албанци.[4] Селото е комплетно напуштено, и покрај тоа што на пописот во 2002 има попишано 8 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 6 жители, сите Албанци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 310 108 122 127 132 175 72 3 4 8 6
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Варвара“ во Жужње

Селото се наоѓа во близина на најголемиот водопад во Македонија, Корабскиот Водопад. До него се сетигнува од козја патека која води по течението на Длабока река.

Во селото има црква посветена на Света Варвара.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 50.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]