Церово (Гостиварско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церово
Церово во рамките на Македонија
Церово
Местоположба на Церово во Македонија
Церово на интерактивна карта

Карта

Координати 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556Координати: 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556
Општина Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 14 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07086
Надм. вис. 821 м
Церово на општинската карта
Церово во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Церово во рамките на општината
Commons-logo.svg Церово на Ризницата

Церово — село во Општина Маврово и Ростуше, областа Горни Полог, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 10 километри од Гостивар, недалеку од патот Гостивар - Кичево. Североисточно селото допира до падините на Бистра, а југоисточно се издига Буковиќ. Има водовод изграден со самопридонес и асфалтиран пат кој води до селото.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна сите села во околијата беа запалани од страна на балистот Џемо освен Церово, бидејќи тој како дете таму бил говедарче. Во селото постои и училиште кое сега не работи бидејќи во селото нема речиси постојани жители.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948225—    
1953255+13.3%
1961186−27.1%
1971107−42.5%
198143−59.8%
ГодинаНас.±%
199113−69.8%
199417+30.8%
200219+11.8%
202114−26.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Церово живееле 240 жители, сите Македонци.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 19 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 14 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 240 240 225 255 186 107 43 13 17 19 14
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Церово е македонско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Тримовци (1 к.), староседелци. Старото име им е Печеновци.
 • Новевци (2 к.), староседелци. И на нив старото име им е Печеновци. Со Тримовци порано чинеле еден род. Имаат иселеници во Бугарија (едно семејство).
 • Софевци (2 к.), староседелци.
 • Богдановци (5 к.), староседелци. од родот Богдановци потекнувал познатиот Богдан, за кој се збори дека бил голем јунак и од ништо не се плашел, исто така бил и прв во стрелаштво, тој исто така бил современик и на познатиот Пепо од Ново Село. Во Богдановци го знаат следното родословие: Спиро (жив на 67 г. во 1946 година) Богдан-Маџо, за понатамошните предци не знаат. Имаат иселеници во Вруток и Сретково.
 • Трпевци (6 к.), староседелци. Имаат иселеници во Сретково и во Сомбор (едно семејство).
 • Влкановци (7 к.), староседелци. Имаат иселеници во Ваљево (едно семејство) и во Истанбул (едно семејство).
 • Столевци (2 к.), староседелци. Имаат иселеници во Тајмиште.
 • Бибовци (3 к.), староседелци. Од нив најпрво се иселиле во Тетово, па од таму во Алексинац (едно семејство).
 • Симјановци (3 к.), староседелци. Имаат иселеници во Гостивар (едно семејство), Скопје (едно семејство) и во Белград (две семејства).
 • Ивановци (3 к.), староседелци. Имаат иселеници од Церово во Долна Баница, па од таму во Војводина (едно семејство).
 • Иљовци (1 к.), староседелци. Имаат иселеници во Смедерево (едно семејство).
 • Божиновци (1 к.) доселени се од селото Горна Ѓоновица;
 • Спировци (1 к.) стари доселени, доселени се од некое место во Албанија;
 • Десовци (1 к.) доселени се од селото Горно Јеловце, се доселил предокот како домазет.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Познати личности[уреди | уреди извор]

Јове Апостолоски

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Повеќето жители се иселени во Гостивар, дел во Скопје и во Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 213.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 216-217–218-219.
 9. „Осветена возбоновенета црква „Св. Никола" во гостиварско Церово“. МИА. 16 мај 2009. Посетено на 2010-04-30.
 10. светување на новиот храм „Св. Петка" с. Церово-Гостиварско. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-10-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]