Грекање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грекање
Грекај
Стара изградба во село Грекај.jpg

Стара колиба во Грекање

Грекање is located in Македонија
Грекање
Местоположба на Грекање во Македонија
Координати 41°43′27″N 20°35′3″E / 41.72417° N; 20.58417° E / 41.72417; 20.58417Координати: 41°43′27″N 20°35′3″E / 41.72417° N; 20.58417° E / 41.72417; 20.58417
Општина Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 20 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07026
Надм. вис. 1089 м
Грекање на општинската карта
Грекање во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Грекање во рамките на општината
Commons-logo.svg Грекање на Ризницата

Грекање (или Грекај, албански: Grekaj) — село во Општина Маврово и Ростуше.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 20 жители. Следува табела на националната структура на населението.[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 20
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
други 0

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]