Завојско

Координати: 41°43′4″N 20°34′48″E / 41.71778° СГШ; 20.58000° ИГД / 41.71778; 20.58000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Завојско
Завојско во рамките на Македонија
Завојско
Местоположба на Завојско во Македонија
Завојско на карта

Карта

Координати 41°43′4″N 20°34′48″E / 41.71778° СГШ; 20.58000° ИГД / 41.71778; 20.58000
Регион  Полошки
Општина  Маврово и Ростуше
Област Горна Река
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО

Завојско — историско село во Западна Македонија, на територијата на Општина Маврово и Ростуше.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Горна Река, источно од Тануше. Лежело крај Завојскиот Поток, на свиокот на патот кон Жировница. Оттука веројатно му доаѓало името.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Завојско било албанско село во Реканската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. З’лвајско имало 35 жители Арнаути христијани.[2], што веројатно значи поалбанчени Македонци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 264. ISBN 954430424X.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]