Општина Облешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Облешево
денес дел од Општина Чешиново-Облешево


Општи податоци
Седиште Облешево
Регион Источен Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 5.071[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Облешево е поранешна општина во Македонија. Оваа општина била создадена во 1996 година,[2] а укината е според територијалната поделба на Македонија од 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Чешиново ја создале новата Општина Чешиново-Облешево. Седиште на општината е селото Облешево[2].

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Облешево спаѓале следниве села: Бања, Бурилчево, Кучичино, Облешево, Спанчево, Теранци, Уларци и Чифлик.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, општината Облешево брои 5.071 жител[1], од кои:

националност број
Македонци 5.057
Власи 9
Срби 2
останати 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 август 2012. Посетено на 14 јуни 2011.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]