Општина Цапари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Цапари
денес дел од Општина Битола


Општи податоци
Седиште Цапари
Површина н.п. км²
Демографија
Население 1.793 жит.
Густина н.п. жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Цапари била поранешна општина во Југозападна Македонија. Општината била создадена во 1996 година и престанала да постои во 2004 година, кога била припоена со Општина Битола. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Цапари.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Цапари спаѓале следниве села: Ротино, Српци, Рамна, Лера, Доленци, Ѓавато, Кажани, Маловиште, Стрежево, Свиниште, Метимир Гопеш и Цапари.Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]