Маловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маловиште
Malovishte panorama.JPG

Куќи во Маловиште

Маловиште is located in Македонија
Маловиште
Местоположба на Маловиште во Македонија
Маловиште на интерактивна карта

Координати 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.03306; 21.13056Координати: 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.03306; 21.13056
Општина Битола
Население 98 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02076
Надм. вис. 1695 м
Маловиште на општинската карта
Маловиште во Општина Битола.svg

Атарот на Маловиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Маловиште на Ризницата
Архитектура во селото Маловиште
Маловиште
Власите се познати по сточарство.

Маловиште (познато и како Маловишта) — село во Општина Битола, на 20-ина километри од градот. Тоа е планинско село, на подножјето на Баба Планина и е единствената населба во границите на Националниот парк Пелистер. Во Маловишта живеат околу 100 жители, додека за време на викендите преминува и 500.

Маловишта е својствено село, со интересна, автентична архитектура. Селото има убави, големи куќи градени од камен, на традиционален начин. Белег на старата архитектура се сочуваните стари калдрмисани улички, камените мостови и изгледот на мала градска населба. Во центарот на селото се издигнува црквата Св. Петка, со својот сочуван фрескоживопис, како и извонредниот дрвен иконостас изработен во длабока резба. Во центарот има јавен објект каде што е поставена изложба за традиционалната култура на селото. Во Маловишта нема угостителски објект, но со претходна најава, месните жители можат да организираат ручек во самото село, и тоа познати влашки специјалитети, како на пример влашката пита, јагне печено во фурна и други традиционални локални јадења.

Историја[уреди | уреди извор]

Панорама на село Маловиште

Маловишта датира уште од античко доба, од четвртиот век во нашата ера на локацијата Попова Нива на два и пол километри од сегашната, а за денешната локација се знае од XVI век наваму. Во XIX век, селото имало над 2.000 жители и било центар во кој се доселувале Власите од Москополе, од Грамос и од Епир. Во тој период, во селото имало две грчки и две романски училишта, а речиси секој жител зборувал по два-три јазика.[1] Со миграционите движења и војните и Маловишта ја доживеало судбината на сите села. Богатите Власи, кои главно биле кираџии и трговци, се преселиле во богатите балкански метрополи, а селото се испразнило. Во поново време, благодарение на силното влашко лоби, тоа пак се обновува. Има детален урбанистички план и со десетици нереализирани а изготвени проекти. Постојат проекти за одржлив развој кои ја уживаат поддршката на странски фондации.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, Маловиште е големо село со 2.300 жители, Власи.[2]

Според последниот попис од 2002 година, Маловиште има 98 жители и претставува мала населба. Населението во 1961 и 1971 година кое национално не се определило, всушност се Власи, кои во тие пописни години не постоеле како дел од народите за определување. На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 504
1953 143 300 2 1 446
1961 27 ... 1 316 344
1971 31 ... 2 276 309
1981 252 1 4 257
1991 18 111 129
1994 18 1 102 121
2002 10 1 87 98

Родови[уреди | уреди извор]

Маловиште е влашко село.

Родови во Маловиште се: Гашовци (9 к.), Доловци (6 к.), Анѓеловци (4 к.), Гучилаш (4 к.), Стојановци (4 к.), Љикуши (3 к.), Тошо (3 к.), Гага (3 к.), Тони (3 к.), Фуно (2 к.), Баба (2 к.), Гатa (2 к.), Бего (2 к.), Мега (2 к.), Цигарида (2 к.), Кушка (2 к.), Беломаче (1 к.), Цапо (1 к.), Шикле (1 к.), Роме (1 к.), Чода (1 к.), Муфо (1 к.), Зоги (1 к.), Мушола (1 к.), Риза (1 к.), Ибро (1 к.), Прди (1 к.) и Тали (1 к.). Доселени се на крајот од 18 и почетокот од XIX век од Москополе (Албанија); Палигоровци (5 к.) и они се доселени од Москополе; Грамосли (20 к.) доселени се во првата половина од XIX век од Грамос (Грција); Матовци (4 к.) доселени се од областа Матија (Албанија) и по тоа го добиле името; Чаја Гора (1 к.) доселени се од истоименото село кај Лерин; Зракополис (1 к.) потекнуваат од предок Каракачанин доселен од околината на Лариса, Грција; Марија (1 к.) исто потекло како и претходниот род; Дајовци (4 к.) доселени се од некое место во Грција; Тасевци (1 к.) доселени се од соседното село Кажани, потекнуваат од домазет, порано зборувале македонски; Цапарци (1 к.) основачот на родот дошол како домазет од селото Цапари, и они порано зборувале македонски, домазетот влегол во родот Мара.[4]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ од 1951 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Тошу (3 к.), Ризи (1 к.), Баба (1 к.), Ибро (1 к.), Таси-Кала (1 к.), Ропи (1 к.), Анѓела (1 к.), Бего (2 к.), Матаќина (1 к.), Трпе (1 к.), Мера (1 к.), Цапо (1 к.), Бахто (1 к.), Никуша (3 к.), Шикла (1 к.), Чапра (1 к.), Фуна (1 к.), Кушка (2 к.), Симчевци (3 к.), Машулаи или Мушула (1 к.), Батаља (1 к.), Ќитан (1 к.), Чода (1 к.), Ќерана-Табла (1 к.), Парде или Перде (1 к.), Зоќе (1 к.) и Друма (1 к.) сите се стари доселеници со непознато потекло; Нелата (2 к.) доселени се од селото Мечово во Епир во XVIII век; Дурака (3 к.) имаат исто место на потекло како и претходниот род; Нашка, Гачи и Белимаче (10 к.) доселени се во XVIII век од раселениот град Москополе во Албанија; Кара-Батак (1 к.) доселени се околу 1821 година од Москополе во Албанија; Белчевци или Палигора (4 к.) доселени се околу 1831 година од Невеска во Грција; Првољати (2 к.) доселени се од Периволи во Грција; Мати (2 к.) доселени се околу 1831 година од некое место во областа Матија во Албанија; Тршка (2 к.) доселени се во исто време со претходниот род од селото Брајчино во Преспа; Гага (3 к.) и они се доселени од селото Брајчино во Преспа, околу 1850 година. Таму имале роднини; Тали (1 к.) доселени се во 1850 година од Прилеп; Муфа (1 к.) доселени се околу 1860 година од селото Арменско кај Лерин во Грција; Мавро (1 к.) доселени се околу 1870 година од селото Маврово кај Костур во Грција; Мути (2 к.) доселени се околу 1875 година од Пљасе во Албанија; Грамослани (22 к.) доселени се околу 1876 година од селото Ротино. А таму се доселиле од Грамос во Грција околу 1851 година; Бошејковци или Стојановци (4 к.) доселени се околу 1885 година од селото Гопеш; Цигарида (2 к.) доселени се околу 1890 година од селото Гопеш; Тоновци (2 к.) доселени се во 1903 година од селото Ѓавато, а таму од селото Гопеш; Воја (1 к.) доселени се околу 1903 година од селото Магарево; Чагора (1 к.) доселени се околу 1903 година од селото Чагор.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[6]
Археолошки наоѓалишта[7]
Црква св.Спас - Свето Вознесение господово на 2.000 н.в во близина на врвот Вртешка -северозападно од село Маловиште
Црква Св.Петка во село Маловиште
Црква св.Ана на 1400 н.в југозападно од село Маловиште
Конаци на манастирот св.Ана на 1400 н.в југозападно од село Маловиште

Личности[уреди | уреди извор]

По потекло од Маловиште

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Александар Матески, „Маловиште“, Економија и бизнис, број 215, мај 2016, стр. 106-107.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 239.
 3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 4. „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. Посетено на 2019-01-01.
 5. Русиќ, Бранислав. Цапарско Поле. Архивски фонд на МАНУ к-4, AE 94/16.
 6. „Цркви и манастири во Националниот парк Пелистер“. Битола турист. Посетено на 2012-03-28.
 7. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 8. „ЕТНОФЕСТИВАЛ ВО МАЛОВИШТА Тридневен празник на влашката култура“. Дневник. Посетено на 2011-02-10.
 9. „Шампионката на Вимблдон Симона Халеп е Влаинка која има потекло од битолско Маловишта“. Република. 2019-07-14. Посетено на 2020-05-09.
 10. „ВЛАШКОТО МИ Е НАЈСИЛНО, ВЕЛИ ВИМБЛДОНСКАТА ШАМПИОНКА СИМОНА ХАЛЕП, МАКЕДОНСКА ВЛАИНКА ОД БИТОЛСКО МАЛОВИШТА“. Сакам Да Кажам. 2019-07-14. Посетено на 2020-05-09.
 11. „Етнофестивал „Маловишта 2008". Утрински Весник. 24 јули 2008. Посетено на 28 март 2012.
 12. „Василичарски карневали и во битолските села Цапари и Маловиште“. скај.мк. 13 јануари 2012. Посетено на 28 март 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]