Куќа на ул. „Охридска“ бр. 100 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Охридска“ бр. 100
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Охридска“ бр. 100
ГрадБитола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Охридска“ бр. 100староградска куќа во Битола, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 14 јуни 2022.