Куќа на ул. „Климент Охридски“ бр. 108 (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Климент Охридски“ бр. 108
Kuka na ul Kliment Ohridski br108 Bitola (1).jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Типдвокатна куќа со подрум
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Климент Охридски“ бр. 108 — архитектонско обележје во градот Битола, заведена како културно наследство на Македонија во Списокот на заштитени добра на Министерството за култура под реден број 18 во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 април 2022.