Зграда на Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на Универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски“ - Битола
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
ГрадБитола
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

Зграда на Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола — архитектонско обележје на Битола, една од двете библиотечни згради на Универзитетката библиотека „Св. Климент Охридски“.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во стариот дел на градот, на улицата Пеце Матичевски (поранешна Ленинова).[1]

Историја[уреди | уреди извор]

На 30 март 1978 година Заводот за заштита на спомениците на културата, природните реткости и Музејот Битола ја прогласиле зградата за заштитен објект во зоната А на заштитениот центар на градот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Историја на библиотеката“. Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола. Посетено на 20 февруари 2022.