Крстоарски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстоарски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1837
Посветен наСв. Христофор
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
Цркви„Свети Христофор“
Личности
Место
Местосело Крстоар, Општина Битола, Македонија Македонија
Координати40°59′22″N 21°20′29″E / 40.98944° СГШ; 21.34139° ИГД / 40.98944; 21.34139Координати: 40°59′22″N 21°20′29″E / 40.98944° СГШ; 21.34139° ИГД / 40.98944; 21.34139
Видливи остатоципорта, црква, конаци, чешма
Отворен за јавностада
Други информации(Буковска парохија)

Крстоарски манастир „Свети Христофор“ – православен манастир во близина на битолското село Крстоар, дел од Преспанско-пелагониската епархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Манастирот се наоѓа 1 км југозападно над селото Крстоар и околу 6 км од Битола.[1] До манастирот може да се пристигне и од соседното село Буково од каде преку црквата „Воведение на Пресвета Богородица“, води пешачка патека. [2]

Објекти[уреди | уреди извор]

Црква[уреди | уреди извор]

Поглед на влезот со фреската на Св. Христофор

Црквата во манастирот е подигната во 1837 година, а била обновена во 1926 година. Таа е еднокорабна градба, со петстрана апсида на исток и влезови во наосот од запад и север, а има и директен пристап во олтарниот простор од југоисток.

Над северниот влез е поставена мермерна плоча со кратка историја за храмот. На западниот влез е насликан медалјон со Св. Христофер кој го држи малиот Христос на рамо.

Конаци[уреди | уреди извор]

Посебна градба во кругот на манастирот служела како конак.

За време на Првата светска војна во манастирот биле сместени трупи од војската на Антантата.

Историски фотографии

Чешма[уреди | уреди извор]

Во непосредна близина на црквата, на северна страна, се наоѓа чешма.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Каранфилов, тихомир (28 јуни 2017). „Крстоарски манастир „Св. Христофор". Македонска нација.
  2. Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. Посетено на 9 јануари 2020.[мртва врска]