Раменска Тумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Раменска Тумба
Раменска Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раменска Тумба
Раменска Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972°СГШ 21.18556°ИГД / 41.08972; 21.18556Координати: 41°5′23″N 21°11′8″E / 41.08972°СГШ 21.18556°ИГД / 41.08972; 21.18556
Основни податоци
Име Раменска Тумба
Место Рамна
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раменска Тумба — археолошки локалитет во битолското село Рамна. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на 2 km југозападно од селото, во Цапарско Поле, каде при заштитните археолошки ископувања во 1966 година била откриена старохристијанска базилика. Базиликата е трикорабна, со нартекс и два анекса на јужната и еден на северната страна. Подот бил поплочен со тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069