Жеждево (Кравари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Жеждево
Жеждево is located in Археолошки локалитет во Македонија
Жеждево
Жеждево
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Име Жеждево
Место Кравари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Жеждево — археолошки локалитет во битолското село Кравари. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време . Се наоѓа североисточно од селото, под петтиот канал, каде при обработувањето на земјата се откриени остатоци од населба, и тоа фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069